W roku 2019 znów mamy małą rewolucję w prowadzeniu firmy. Główne zmiany to mały ZUS, mały CIT, wynagrodzenie rodziny w kosztach i samochody w firmie po nowemu. Co nowego w roku 2019 w prowadzeniu firmy?

Przede wszystkim w życie weszła zapowiadana od trzech lat ustawa o małym ZUS dla małych firm. Od roku 2019 firmy o małym przychodzie będą mogły opłacać niższe składki na ubezpieczenie społeczne. Mały ZUS (ok. 16 procent zeszłorocznego przychodu) firmy będą mogły płacić przez 3 z 5 kolejnych lat. Na tych jednak, którzy „nie załapali” się na mały ZUS w roku 2019 czeka przykra niespodzianka, w postaci wyjątkowo „dużego zusu”. Zasadnicze stawki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne wzrosły w tym roku o rekordową kwotę. Więcej o składkach ZUS 2019 tutaj.

Niższą stawkę podatku CIT w roku 2019 będą mieli ci płatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, których przychód w roku poprzednim nie przekroczył 1.2 miliona euro. Na ulgę „załapią się” także małe firmy rozpoczynające w roku 2019 działalność. Obniżona stawka podatku CIT wyniesie dla kwalifikujących się firm 9%.

Długo oczekiwane zmiany zaszły w kosztach wynagrodzenia za pracę małżonka i małoletnich dzieci. Od roku 2019 przedsiębiorca może zaliczyć koszty pracy najbliższej rodziny w taki sam sposób jak koszty zatrudnienia innych osób.

Kolejna ważna zmiana w podatkach dotyczy limitu amortyzacji samochodów osobowych, który wynosi w tym roku 150 tys. zł (225 tys. zł dla pojazdów elektrycznych). W przypadku samochodów firmowych używanych do celów firmowych i osobistych do kosztów można będzie zaliczyć 75% wydatków. Natomiast jeśli samochody prywatne są wykorzystywane w firmie limit wydatków, które można zaliczyć do kosztów wyniesie 20%.